SMM: Sosyal Medya Pazarlama Nasıl Yapılır?

Zaman hızla değişiyor. Sosyal medya pazarlama; gün içinde birkaç kere Facebook ve Twitter'da paylaşım yapmaktan çok daha fazlası.


Markanızı oluşturmak, potansiyel müşterilerinizi meşgul etmek ve satışları artırmak istiyorsanız bunlar zaman ve emek istiyor. Blogumuzu okuduktan sonra bu konuda çaba göstererek pazarlamada ustalaşabilirsiniz.


Çok sayıda rakipten, sosyal medya kalabalığından sıyrılmanız ve hatta influencerlar, ünlüler ve diğer büyük isimlerle rekabet etmeniz gerekiyor.

Harika bir sosyal medya stratejisine ihtiyacınız var. Eğer basit bir yol arıyorsanız smm panel hizmeti veren Medyabayim'i kullanabilirsiniz. 


Takipçi satın alarak profilinizi güçlendirebilir insanların ilk izlenimlerini değiştirebilirsiniz. Ancak organik olarak bunu yapmak istiyorsanız sürekli, her yenilikçi pazarlamada olduğu gibi, geleneksel sosyal medya platformlarından uzaklaşmanız ve sürekli olarak hedef müşterilerinize ulaşmanın yeni yollarını bulmanız gerektiğini görüyorsunuz. TikTok kendini güncel tutarak sürekli değişen dijital dünya ile önemini vurgulamaktadır.


Kahve fiyatına binlerce Instagram takipçi anında profilinizde! 

%100 Şifresiz İşlem | Hızlı teslimat | 3D Güvenli Ödeme | 7/24 Canlı Destek


Sosyal Medya Pazarlama Rehberi Tanımları

İşte sosyal medya pazarlama stratejinizi geliştirirken bilmeniz gereken bazı genel terimler.


İçerik

İçerik, sosyal medyada ne yayınlarsanız o. Bir Facebook durum güncellemesi, Instagram'da bir video, bir tweet vb. olabilir. Ne yayınladığınıza dikkat etmelisiniz. Çekebileceğiniz negatif yorumları hesaba katarak hareket etmeli ve baskının farkında olmalısınız.


İçerik birçok farklı biçimde gelir ve onu her platforma göre uyarlamanız gerekir. Konunuz hangi platformda daha iyi kendini gösterecek ise o platformu kullanmalısınız. Örneğin çok iyi bir videonuz var ise bu videoyu Facebook ya da Linkedin gibi platformlarda paylaşmak mantıklı olmayacaktır. İçerikten daha önemli olan şey bağlamdır.


Bağlam

Gary Vaynerchuk, “İçerik kraldır, ancak bağlam Tanrı'dır” der.

Örneğin, harika bir şakanız olabilir, ancak bunu 3.000 kelimelik bir blog gönderisinin içine yerleştirirseniz, haliyle çok az kişi görür. Ancak Twitter'da, bir tweet ile aynı şaka onu patlama yaşayabilir.


Ayrıca, herkes eğlenceye katılabilir . Şimdiye kadarki en çok retweetlenen, en komik Tweetlere baktığımızda , CIA'nın bile sosyal medyayı olumlu bir etki yaratmak için kullanmanın değerini bildiğini görebiliyoruz .

📷

Bunun tersi de doğrudur. Tüm blog yazınızı tek bir tweet'e sığdırmak pek mümkün değildir, bu nedenle bunun yerine bazı alakalı hashtag'lerle iyi bir mesaj yazmayı deneyin. Bu da bizi hashtaglere getiriyor.


Hashtag'ler

Şimdiye kadar, hashtag'lerin, insanların neredeyse tüm sosyal medya kanallarında meta bilgi eklemek için kullandığı çok yaygın bir araç olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Twitter, Facebook, Instagram ve Pinterest , içeriğinizin konusunu tanımlamanıza veya mevcut trendlerin bir parçası olarak işaretlemenize izin vermek için hashtag'ler kullanır .

İçeriğinizi kullanıcıların keşfetmesini kolaylaştırır ve ne kadar çok kişi o kadar çok paylaşılma ihtimali!


Hisseler

Hisseler, sosyal medya dünyasının para birimidir.


İnsanlar içeriğinize erişim sağladığında ve etkileşime geçtiğinde çok iyidir. Ama daha iyisi paylaşmalarıdır..

Ne kadar çok paylaşım yaparsanız, içeriğinizi o kadar çok insan sever. Paylaşımlar, insanların sahip olabileceği en iyi etkileşim şeklidir.


Sosyal Medya Pazarlamanının Temel Direkleri

Hiç şüphe yok, bu dönemde işinizin sosyal medyada olması gerekiyor ve pazarlama çabalarınızın (ve bütçenizin) en azından bir kısmını sosyal medya stratejinize yatırmalısınız.

BooHoo, Depop ve Chipotle gibi markalar sosyal medyada çok başarılılar ve bunun basit bir nedeni var: Sosyal medya pazarlamasının temel direklerini entegre ediyorlar.

Beş ana direk vardır. Bunları tek tek konuşalım.


1. Strateji

Sağlam bir sosyal medya pazarlama stratejisi, sosyal medya varlığınızın bel kemiğidir. Bir strateji olmadan sadece zaman kaybedersiniz, hedeflerinize ulaşma olasılığınız düşüktür ve büyük olasılıkla hedef kitlenize ulaşmak için büyük bir mücadele vereceksiniz.


Emin değilseniz, bir içerik stratejisi "Doğru içeriği, doğru kişilere, doğru zamanda" ulaştırmaktan ibarettir.

En temel terimleriyle, bir içerik stratejisi, şunları yapmanızı önererek iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur:

 • Sağlam bir içerik oluşturmak
 • Etkileşimi artırmak
 • Dönüşümleri artırmak

İyi bir sosyal medya pazarlama stratejisinin net hedefleri, bu hedeflere ulaşmak için özel planları vardır ve ölçülebilir olmalıdır.

Son olarak, işlerin nasıl gittiğini ve yaklaşımınızı değiştirmeniz gerekip gerekmediğini görmek için kriterler belirlemeniz gerekir.


2. Planlama ve Yayınlama

Sosyal medya güçlü bir araçtır, ancak arkasında bir plan olmadan öylece dışarıya çıkıp içerik yayınlamaya başlamamalısınız.


İçeriği planlarken şunları yaptığınızdan emin olun:

 • Kitlenizi tanıyın: Onlarla bağlantı kurmak için kitlenizin demografisini bilmeniz gerekir.
 • Kaliteye odaklanma: İçeriğin kalitesi, niceliği kadar önemlidir.
 • Markanızı düşünün: Marka değerlerinizle uyumlu olmak çok önemlidir.

Yayıncılık söz konusu olduğunda tek bir altın kural vardır: tutarlılık. Düzenli bir yayınlama programı, insanların daha fazlası için geri gelmesini sağlar.


3. Dinleme ve Katılım

İçeriğinizi planlayın ve her şeyden önce kitlenizle etkileşime geçin. Geri bildiriminleriniz her zaman olumlu olmayabilir; ancak, değişiklik yapmazsanız, yanıtlarınız da değişmeyecektir.

Dinleme ve katılım, özellikle genel müşteri deneyimini geliştirecekseniz, başarılı bir dijital dönüşümün parçasıdır.


Ayrıca sosyal dinlemenin sadece müşteri deneyimi ile ilgili olmadığını belirtelim. Şunları yapmanıza izin verebilir:

 • Yeni trendleri yakalamak
 • Yeni gelir akışları belirlemek
 • Endüstri içgörüleri kazanın
 • Nişinizdeki influencerları bulun

Sosyal dinlemeye başlamak için biraz yardıma mı ihtiyacınız var? Hootsuite, temel terimleri ve hashtag'leri ölçmek için ücretsiz bir giriş aracına sahiptir .


4. Analitik

Herhangi bir sosyal medya pazarlama kampanyasının başarısı, veri izleme ve toplama analitiğine bağlıdır. Bilgiler olmadan şunları yapamazsınız:

 • Kullanıcı davranışını anlamak
 • Stratejinizi geliştirmek
 • Markanız için en uygun platformu bulmak
 • İçerik paylaşmak için en iyi zamanları keşfetmek
 • Rakiplerinizi analiz etmek

Tüm bunlara sahip olduğunuzda, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını kesin olarak bileceksiniz. Bu şekilde neyin işe yaradığına daha fazla zaman ayırabilir ve daha az israf edebilirsiniz. Buna karşılık, analitikler gelecekteki kampanyalar için verdiğiniz kararları bilgilendirecek ve başarı oranını büyük ölçüde etkileyecektir. Benzer şekilde, A/B testi hangi içeriğin, tasarımın, CTA'ın vb. en iyi sonucu verdiğini belirlemek için harikadır.


Diğer gönderilerden iki kat daha fazla etkileşim alan belirli içerik türlerini fark ettiyseniz, üzerinde oynayın. Örneğin, küçük bir işletmeyseniz, takipçileriniz büyük olasılıkla, sizi ve başarılarınızı önemsedikleri için kişisel bilgileri ve kutlama gönderilerini severler. Kitlenizin ilgilenmediği içerik üretmek, etkileşim seviyelerinin düşmesi anlamına gelir. Bu anlayışlı endüstri bloglarını beslemeye başlamadan önce gönderilerinizin insanların akışlarında görünmesini sağlamak için çalışmanız gerekir.


5. Reklam

Bir kitle arayan herkes için sosyal medya reklamcılığı keşfetmeye değer. Yalnızca Facebook aylık yaklaşık 2,89 milyar aktif kullanıcısıyla, inanılmaz miktarda potansiyel müşteri platformudur.

📷

Sosyal medya reklamcılığının üç ana türü şunlardır:

 • Organik: Doğal olarak görüntüleme alan ve sizin ödeme yapmadığınız etkileşimi olan içerik.
 • Ücretli: Bir kuruluşun sponsor olduğu ve bu nedenle yayınlamak için paraya aldığı içerik.
 • Kazanılan: Paylaşımlar, beğeniler ve yorumlar şeklinde ücretsiz olarak verilen içerik.

Sosyal medyada reklam vermenin birkaç yolu vardır. Örneğin, şunları yapabilirsiniz:

 • İçerik oluşturmak: Buna gönderiler ve videolar dahildir.
 • İçeriği tanıtmak: Tanıtılan/sponsorlu gönderiler oluşturun.
 • İnsanlarla etkileşim kurmak: Sektörünüzle ilgili gruplarda aktif olun, sektörünüzdeki influencerlar ile görüşün kurun vb.
 • İndirmeler almak: Sosyal kanallarınızda ve profillerinizde PDF'ler, teknik incelemeler, PowerPoint'ler, videolar, podcast'ler vb. sunun. İnsanların indirmesini sağlayın.

Ek olarak, marka bilinirliğinizi geliştirmeyi, sadakat oluşturmayı ve dönüşüm oranlarını artırmayı hedefliyorsanız, reklamcılık sizin için doğru yol olabilir.

Bu ana sütunların yanı sıra şunları da yapabilirsiniz:

 • İçeriğinizi belirli bir niş veya demografiye odakladığınızdan emin olun,
 • İnfluencerlar, markalar ve müşterilerle kaliteli bağlantılar kurun,
 • İçerik ve yorumlarınızla değer katın.

Son olarak, müşterilerinizin size ulaşabileceklerini bilmeleri için sosyal medyada erişilebilir olduğunuzdan emin olun. Sadece geri bildirim beklemeyin. Davet edin!


Kahve fiyatına binlerce Instagram takipçi anında profilinizde! 

%100 Şifresiz İşlem | Hızlı teslimat | 3D Güvenli Ödeme | 7/24 Canlı Destek


Sosyal Medya Pazarlamasının Farklı Türleri

Facebook, Twitter ve Instagram'ın beğenilerinin yanı sıra, sosyal medya pazarlaması aşağıdakiler gibi birçok farklı biçim alır:

 • İçerik pazarlama/içerik oluşturma
 • Reklam/sponsorluk
 • Influencer pazarlama
 • Sosyal medya yönetimi/topluluk yönetimi
 • Ücretli medya
 • Forumlara katkıda bulunmak
 • Yorumlar

Markanızı büyütme konusunda ciddiyseniz, yalnızca geniş bir kitleye sahip büyük sitelere odaklanmayın. Başlamak için bariz bir yer olsalar da, potansiyel müşterilerinizi meşgul etmek ve potansiyel müşteriler geliştirmek için farklı, daha yaratıcı yollar arayın.