Instagram Logosunun Hikayesi

Instagram hepimizin kullandığı ve gözümüzün sürekli üzerinde olduğu, neredeyse bütün gençlerin hesabının bulunduğu bir fotoğraf, video paylaşım uygulamasıdır. Nerede bir fotoğraf makinesi vektörü görsek aklımıza gelir olan Instagram’ın logo hikayesine bir bakalım.


Kahve fiyatına 1.000 Instagram takipçi anında profilinizde! 

Şifresiz İşlem | Hızlı teslimat | 3D Güvenli Ödeme | 7/24 Canlı Destek


Instagram, 2010 yılında kullanıma sunulan bir fotoğraf, video paylaşma uygulamasıdır. Kevin Systrom ve Mike Krieger'in bulduğu uygulamanın logosunu Core Rise tasarlamıştır. Logoyu 45 dakikada yaptığını söyleyen tasarımcı logonun varyasyonlarını da tasarlamış. Bu 45 dakikada yapılan logonun 5 yıl boyunca kullanılması, Core Riser’a saygımızı arttırıyor. Logonun eski hallerinin PNG, vektör, transparent hallerini bulmak çok zor. İşte 2010 yılındaki logo;

📷


Fakat bu logo Apple’ın kriterlerine uymuyormuş. Uygulamanın App Store’da daha iyi duran bir ikona ihtiyacı olmuş. Bu sebeple logo bir kere daha değişmiş. Logonun üzerinde çalışmak için Core Rise’ın sadece 1 saati varmış. 1 saat içinde böyle büyük bir değişim yaparak uygulama ikonunu App Store’a hazır hale getiren tasarımcı tekrar büyük bir övgüyü hakediyor. Eski Polaroid fotoğraf makinesi yerine dijital kameraya yer veren tasarımcı 3 boyutlu görüntüden vazgeçerek kamerayı kenarları eğimli bir karenin içerisine yerleştirmiş. Instagram kelimesini kısaltarak logonun üzerinde kameranın markasıymış gibi yer vermiş. Ve ortaya bu logo çıkmış.

📷


Böylece App Store anasayfaya çıkabilen logoyla Instagram milyonlarca üyeye erişmiş. Başarısına başarı katmış. Daha sonra logo üzerinde ufak tefek dokunuşlar yapılmış. Bu dokunuşlar renk parlaklıkları ve kırmızı deklanşörün çıkarılmasıdır. Logo sadeleştirilmiş ve fazlalıklar atılmış.

📷


Bu haliyle yıllarca kullanılan Instagram Logosu herkesin aklında yer edinmiş. Ve markalaşmış. Instagram önce App Store’un daha sonra da Play Store’un en çok indirilen uygulamaları arasında kalmış.

2016 da uygulama logosunu tamamen değiştirdi. Yeni logolarını bulmak için 9 ay boyunca uğraştıklarını açıkladılar. Ön plandaki kameranın sadece hatlarını kullandılar. Ve yıllarca kullandıkları, akıllara kazandıkları logoyu büyük ölçüde değiştirdiler.

📷


Logoyu modernleştirerek büyük bir cesaret gösterdiler ve klasik görüntülerinden uzaklaştılar. Kahverengi, krem renklerinin ağırlıkta olduğu fotoğraf makinesi ikonunu, turuncudan; pembeye, pembeden; koyu mora dönen köşeleri eğimli kare arkaplan üzerinde; fotoğraf makinesinin hatlarını aldıkları ve artık sadece çizgiden oluşan beyaz kamera ikonu yenilediler.


Kahve fiyatına 1.000 Instagram takipçi anında profilinizde! 

Şifresiz İşlem | Hızlı teslimat | 3D Güvenli Ödeme | 7/24 Canlı Destek


Logo bu haliyle oldukça başarılı görülüyor. Logo oldukça modern, renkleri canlı ve parlak.Artık bu döneme uymayan klasik logolarından vazgeçip böyle büyük bir değişim yapan uygulama oldukça başarılı. 5 yıldır kullanılan logo hala modern ve döneme uyum sağlıyor.