Daha Geniş Kitlelere Erişmek için Instagram Etiketleri Nasıl Kullanılmalı?

Instagram gönderilerinizi daha fazla kişiye ulaşmasını mı istiyorsunuz? Peki, Instagram etiketlerini etkili bir şekilde kullanıyor musunuz?

Bu yazımızda, bir hesabı @mentionlama ve etiketleme arasındaki farkları, bu taktikleri nasıl ve ne zaman kullanmanız gerektiğini ve başkalarının gönderilerindeki etiketlerinizi nasıl kaldırabileceğinizi öğreneceksiniz.


Aynı zamanda Instagram konum etiketlerini ve ürün etiketlerini gönderilerinize neden ve nasıl uygulayabileceğiniz hakkında da bolca bilgi bulacaksınız. Son olarak da Instagram gönderilerinizin maksimum kişiye ulaşması için tüm bu etiketleri birlikte nasıl kullanabileceğinizi keşfedeceksiniz.

📷


Daha geniş kitlelere ulaşmak için Instagram etiketlerini nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki rehberimizi baştan sona okumanız yeterli olacaktır. Daha geniş kitlelere ulaşırken smm panel aracığıyla takipçi sayınızı arttırabilir bu sayede geniş kitlelere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.


Kahve fiyatına binlerce Instagram takipçi anında profilinizde! 

%100 Şifresiz İşlem | Hızlı teslimat | 3D Güvenli Ödeme | 7/24 Canlı Destek


Bir Instagram Hesabını Etiketlemek ve Mentionlamak Arasındaki Fark

İlk olarak Instagram’da gönderileri etiketlemekten bahsedelim. Bir hesabı etiketlemek ile @mentionlamak arasındaki farkı anlamanız çok önemli. Her ne kadar bu iki terim yaygın olarak birbirinin yerine de kullanılsa, aslında anlamları oldukça farklı.


Birini @mentionlamak için herhangi bir Instagram kullanıcısının kullanıcı adının başına @ simgesini koymanız gerekiyor. Bunu yorumlar sekmesinde veya gönderilerinizin açıklamalarında kullanarak, o kullanıcının dikkatini çekebilirsiniz.

📷


Instagramda birini etiketlemek ise orijinal gönderinin görseli üzerinden yapılmaktadır ve bu görselde birden fazla hesabı etiketleyebilirsiniz.

📷


Sadece içeriğin üreticisi gönderilerde insanları etiketleyebilirken, herhangi bir herhangi bir gönderide herhangi bir hesabı @mentionlayabilir. Neden bir hesabı kolayca @mentionlayabiliyorken, etiketlemek isteyebileceğini merak edebilirsiniz. Bunun aslında iki nedeni var.


İlki, @mentionlar sıradan bildirimler arasında gösterilir ve kolayca gözden kaçabilir. Bildirim alanında sadece son 100 bildirim gösterilir. Eğer ilgili hesap 200 bildirim alırsa, ilk gelen 100 bildirimi görmeyip, sadece son gelen 100 bildirime ulaşabilecektir. Ancak bir hesabı etiketlediğinizde ise bunu farklı bir bildirim olarak iletir. Bu da bildirimin diğer bildirimler arasında kaybolup gitmesini engeller ve ilgili hesabın içeriğinizi mutlaka göreceğinden emin olur.


İkinci neden ise Instagramda bir hesap etiketlendiğinde, içerik ilgili hesabından farklı bir bölümünde gösterilir. Bu sayede etiketlenen içerikler markanız ile ilgili kullanıcılar tarafından üretilen içerik galerisine dönüşür.

📷


Ancak bir Instagram hesabını sadece etiketleyip, @mentionlamamanın da bir dezavantajı var. Her ne kadar gönderiler içinde etiketlenen tüm hesapları gösterseler bile, çoğu kullanıcı gönderide etiketlenen hesapları görmek için gönderinin üzerine tıklamaz. Bunun yerine gönderide @mentionlanan hesaplara bakar. Bu yüzden, etiketlenen hesapları aynı zamanda açıklama kısmında @mentionlamakta fayda var. Bu sayede açıklamayı okuyan kullanıcılar ilgili kullanıcı isimlerini okurlar.

📷


1. Instagram Gönderinize Etiket Ekleyin

Şimdi Instagram içeriğinizde başka bir hesabı etiketlemek için izlemeniz gereken adımları inceleyelim. Gerçekten de gönderinizde bulunan insanları veya markaları etiketlediğinizden emin olun. Gönderide bulunmamalarına rağmen sadece dikkatlerini çekmek için bir dizi insanı etiketlemeyin. Bu sadece geri tepen bir stratejidir ve hesabınızın spam yüzünden ceza almasına neden olabilir. Aynı zamanda Instagramdaki başarınızı da etkileyecektir.


Yeni Instagram Gönderilerine Etiket Ekleyin

Instagram’a yeni yükleyeceğiniz bir gönderiye etiket eklemek için sıradan bir fotoğraf veya video yükler gibi süreci başlatın. Açıklama sayfasına geldiğinizde, insanları etiketleyebileceğiniz bir seçenek göreceksiniz.

📷


Eğer bir görsel yüklüyorsanız, fotoğrafta herhangi bir yere dokunun ve etiketlemek istediğiniz kişinin ismini yazabileceğiniz bir üst pencere açılsın.

📷


Listeden ilgili hesabı seçtiğinizde, etiket görselinizin üzerinde görüntülenecektir. Etiketi sürükleyip, ekranda dilediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Örneğin etiketi ilgili kişinin kafasının tam üstüne yerleştirebilir veya eğer görselin bütünlüğünü bozmasını istemiyorsanız, görselin en sağına veya soluna kaydırabilirsiniz.

📷


Eğer bir video yüklüyorsanız, insanları etiketle seçeneğine tıklayın ve videonun hemen altından ilgili kişileri etiketlemeye başlayın.

📷


Birden fazla kişiyi etiketlemek için tek yapmanız gereken tekrar görsele dokunmak ve yeni bir kişinin ismini daha yazmak. Gönderi başına maksimum 20 kişiyi etiketleyebilirsiniz.

İnsanları etiketlemeyi bitirdikten sonra sağ üst köşedeki tik ikonuna dokunun. Bu sayede yükleme ekranına geri döneceksiniz. Ardından normal bir gönderi paylaşıyor gibi sürece devam edebilirsiniz.


Mevcut Instagram Gönderilerine Etiket Ekleyin

Eğer geriye dönüp, Instagram profilinizdeki bir gönderiyi düzenlemek isterseniz, burada da etiketleme yapmanız mümkün. Galerinizdeki ilgili içeriği bulun ve sağ üst köşede yer alan üç noktalı ikona ve ardından da düzenle seçeneğine dokunun.

📷


Görselin üzerinde, sol alt köşede insanları etiketle seçeneğini göreceksiniz. Bunun üzerine dokunup, bir önceki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Yani, etiketlemek istediğiniz kişinin adını yazın ve ardından etiketi dilediğiniz yere konumlandırın. İşiniz bitikten sonra değişiklikleri kaydetmeniz yeterli olacaktır.

📷


2. Instagram Gönderisinden Mevcut Bir Etiketi Kaldırmak

Artık Instagram gönderilerinde birini nasıl etiketleyebileceğinizi bildiğinize göre, yakın süre içerisinde sizin de hesabınızın gönderilerde etiketlenmeye başlaması muhtemel. Peki ya sizi etiketledikleri gönderide bulunmak istemiyorsanız? Hiç endişelenmenize gerek yok. Etiketi kaldırmanın kolay ve hızlı bir yolu mevcut.


Etiketlendiğiniz gönderi sayfasına gidin ve en üstteki üç noktalı ikona dokunun. Ardından açılan üst pencerede gizle seçeneklerini seçin.

📷


Ardından, beni bu gönderiden kaldır seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır. Bunun ardından etiketiniz kaldırılacak ve bir daha o gönderide görüntülenmeyeceksiniz.

📷


3. Instagram Gönderisine Konum Etiketi Eklemek

Daha fazla kişiye erişmek için kullanabileceğiniz bir diğer Instagram etiketi ise konum etiketleridir. Açıklama sayfasındaki konum etiketle seçeneğine dokunduğunuzda, varsayılan olarak yakınınızdaki konumların bir listesi size sunulur. Eğer etiketlemek istediğiniz konumu listede bulamazsanız, konumun adını üstteki panele yazabilir ve aramanızla eşleşen konumları görebilirsiniz.

📷


Kullanmak istediğiniz konumu seçtikten sonra açıklama ekranında artık ilgili konumu görebilirsiniz. Ardından normal bir gönderi paylaşır gibi devam edip, süreci tamamlayabilirsiniz.

📷


Instagram içeriğinizi yükledikten sonra seçtiğiniz konum artık kullanıcı adınızın hemen altında görüntülenecek. Bu tıklanabilir bir bağlantıdır ve buna tıklayan kişiler ilgili konum ile ilgili arama sonuçlarını ziyaret edebilir.

📷


Bu da bizi neden konum etiketlerini kullanmak isteyebileceğinizin sebebine getiriyor: aranabilirlik. Instagramdaki kullanıcılar yapılacak şeyler bulmak, ilgili yerlerde neler olup bittiğini görmek veya işletme hakkında daha fazla bilgi edinmek için konumları inceliyor. Eğer içeriğinizde bir konum kullanıyorsanız, orası ile ilgili arama sonuçlarında yer almanız ve insanların da sizin içeriğinizi görme ihtimalleri artar.


Eğer yerel bir işletme sahibiyseniz içeriğinizde konumunuzu paylaşmanız, müşterilerinizin de gönderilerinde konumunuzu paylaşmalarını teşvik eder. Bu da ilgili konumu inceleyen kullanıcıların işletmeniz ile ilgili daha geniş çaplı bilgilere ulaşmasına olanak tanır. Eğer işletmenizin fiziksel bir konumu yoksa etiketlerinizde, yaşadığınız bölge, seyahat ettiğiniz yer, gittiğiniz etkinlikler veya işletmeniz ile yakından ilgili fiziksel herhangi bir konumu veya civarını kullanabilirsiniz.


4. Instagram Gönderilerine Ürün Etiketleri Eklemek

Eğer halihazırda mağazanızı Instagram Alışveriş özelliğine entegre ettiyseniz, ürünlerinizin olduğu gönderilerde ürünlerinizin etiketlerini kullanabilirsiniz. Bu gibi gönderilerin üzerinde küçük bir alışveriş sepeti ikonu bulunur ve bu sayede insanlar gönderiniz üzerinden alışveriş yapabileceklerini bilir. Fotoğrafın üzerine tıklayarak, kullanıcılar tüm ürün bilgilerine ulaşabilir ve alışverişi tamamlamak için mağazanızı ziyaret edebilir.

📷


5. Azami Erişim için Etiketleri Birlikte Kullanmak

Artık farklı türdeki etiketler hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre küçük bir uyarı paylaşmak istiyoruz. Bu etiketlerin işe yarayabilmesi için Instagram hesabınızın herkese açık olması gerekiyor. Eğer hesabınız gizliyse ve sizi takip etmeyen bir hesabı etiketlerseniz, ilgili kişiler etiketlendikleri içerikleri göremeyecektir.


Sizinle paylaşacağımız son tüyo, azami erişim için bu etiketleri birlikte nasıl kullanacağınız hakkında. Eğer örneğin bir işletme veya restoransanız, şunları yapabilirsiniz:

  • Fotoğrafın içinde işletmenizi etiketleyebilirsiniz.
  • Fotoğrafın açıklamasında işletmenizi @mentionlayabilirsiniz. Bu sayede arkadaşlarınız ve aileniz bu @mentionı görebilir.

Arama sonuçlarında listelenebilmek için konum etiketini ekleyebilirsiniz.
📷

Bu üç adımı uygulamak, etiketleyeceğiniz markanın arama sonuçlarında ve sosyal çevrenizde olabildiğince fazla kişiye erişmesini olanaklı kılar.
Peki, ya tanıtımını yapmak istediğiniz işletme size aitse? Yine de tüm bu etiketleri kullanabilir misiniz? Elbette. Kendinizi fotoğrafa etiketlemek pek de mantıklı olmayacaktır ama bunu yapabilmeniz yine de teknik olarak mümkün.


Kahve fiyatına binlerce Instagram takipçi anında profilinizde! 

%100 Şifresiz İşlem | Hızlı teslimat | 3D Güvenli Ödeme | 7/24 Canlı Destek


Son Söz

Instagram'da daha fazla kişiye erişmek için en popüler yöntemlerden birisi uzun bir süredir hashtagler ancak takipçi sayınızı arttırmak ve daha geniş kitlelere ulaşmak için kesinlikle etiketleme seçeneğini de değerlendirmenizi öneriyoruz. Diğer hesapları etiketlemek, konum etiketlerini eklemek ve alışveriş etiketlerini kullanmak daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacak. Tüm bu etiketleri bir arada kullanmak ise erişebileceğiniz kişi sayısını maksimize edecektir.


Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Instagram içeriklerinizde düzenli olarak etiketlerden faydalanıyor musunuz? Düşüncelerinizi bizlerle yorum yaparak paylaşabilirsiniz.