21 Sosyal Medya Gönderisi Fikri

Sosyal medya yaşam şekillerimizi etkiledi.

Pazarlamacılar olarak mevcut ve potansiyel müşterilerin bu platformları nasıl kullandıklarını anlamalı ve bu bilgiyi kendi lehimize kullanmalıyız. Nihayetinde, sosyal medya takipçilerinizi gerçek müşterilere dönüştürmeyi istersiniz.

Ancak bunu gerçekleştirmek söylendiği kadar da kolay bir iş değildir.

Elbette, ilk olarak insanların profilinizi takip etmelerini sağlamanız gerekiyor. Hiç kuşkusuz, ilk önemli adımınız bu olmalı.

Ancak eğer etkileşim yaratacak içerik paylaşamıyorsanız, takipçileriniz sıkılacak ve arzuladığınız dönüşümü elde edemeyeceksinizdir.

Hatta bazıları hesabınızı takip etmeyi bile bırakabilir.

Aslında Sprout Social tarafından yapılan bir araştırmaya göre sosyal medyada marka takibini bırakan kullanıcıların %41’i paylaşılan bilgilerin onlarla ilgili olmadığından dolayı bu kararı aldıkları tespit edildi. Takibi bırakan kullanıcıların %46’sı da çok fazla gönderi paylaşıldığından ve %18’i ise yeterince gönderi paylaşılmadığından markaları takip etmeyi bırakıyor.

Marka olarak bu kategorilerin hiçbirinde yer almak istemezsiniz.

İnsanların sosyal medyayı nasıl kullandığını tespit edin. Etkileşime girebilecekleri tonlarca içerik varken, eğer içerikleriniz sıkıcı olursa, takipçileriniz gönderileriniz ile etkileşime girmeyecektir.

Eğer tüm platformlarda aynı içeriği tekrar ve tekrar paylaşıyorsanız, içeriğiniz çoktan bayatlamış anlamına gelir.

Bazılarınız ise ne paylaşacağını bilmediğinden belki de hiçbir şey paylaşmıyordur.

Durumunuz ne olursa olsun, bu rehberden oldukça faydalanabilirsiniz. Bu rehberde, gelecekte paylaşacağınız gönderiler için size sunduğumuz 21 fikir ile küçük işletmenizi sosyal medya üzerinde nasıl etkili bir biçimde pazarlayacağınızı öğreneceksiniz.


1. Son Blog Gönderiniz

Yeni bir blog içeriği paylaştıktan sonra bunu sosyal medya üzerinden takipçilerinizle de paylaşmanız gerekiyor.

📷


Bu tarza içerik paylaşmanın birçok faydası var.

Paylaşacak yeni bir şeyler sağlamanın yanı sıra web sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olur. Muhtemelen şu an sosyal medya üzerinden web siteniz günlük olarak ziyaret edilmiyordur.

Takipçilerinizin büyük bir çoğunluğuna bunu bildirmediğiniz sürece yeni bir blog gönderisi paylaştığınızdan haberleri bile olmayacaktır.

Gönderinizi sosyal medyada paylaşmak bloğunuzun daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlar. Artık takipçilerinizin arkadaşları da bu gönderiyi görecek ve potansiyel olarak profilinizi veya web sitenizi ziyaret etme ihtimalleri doğacak.

Bu, blog sayesinde dönüşümleri arttırmak için oldukça önemli bir fırsattır.


2. Takipçilerinize Anketler Sunun

Bir anket yapın.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformların tamamının takipçileriniz için anket yapmayı olanaklı kılan özellikleri mevcut.

Anketler, takipçilerin etkileşime girmesi için teşvik eder. Kendi fikirlerini paylaşırlar ve profilinizde daha fazla zaman geçirirler.

Bu anketlerden faydalanmanın da birçok yöntemi mevcut.

Takipçileriniz hakkında daha geniş çaplı bilgi edinmek, yeni bir fikir hakkında onların görüşlerini almak veya sadece eğlenmek için anketler yapabilirsiniz.

The Muse’un Twitter üzerinden paylaştığı şu örneği inceleyebilirsiniz:

📷


Bu anketin sonuçları ile ne yapacaklar?

Kim bilir? Ancak sonuçta 223 kullanıcı oy kullanmış.

Eğer etkileşim yaratacak yeni bir şeyler paylaşmak istiyorsanız, anketler kesinlikle düşünmeniz gereken ilk seçenekler arasında geliyor.


3. Emojiler Kullanın

Hangi platformda paylaşım yaparsanız yapın, gönderilerinizde emojiler kullanmalısınız. Bunun en büyük sebebi ise emojiler tıklama oranlarınızı arttırmaya yardımcı oluyor.

Aslında, online ortamdaki insanların %92’si emojileri kullanıyor.

AdEspresso tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, emoji içeren Facebook başlıkları, emoji içermeyenlere kıyasla %241 daha fazla tıklanıyor.

Kesinlikle emojiler etkileşim oranınızı önemli ölçüde arttıracaktır.


4. Çalışanlarınızın Fotoğrafları

İşletmenizin faaliyete devam etmesini sağlayan insanların fotoğraflarını paylaşın. Çalışanlarınız olmadan, operasyonlarınıza devam edemezdiniz.

Bu türde içerik paylaşmak markanızın insancıl yönünü gözler önüne serer.

Takipçileriniz de işletmenizin gizli yüzünü görür. Tükettikleri ürünlerin kimler tarafından üretildiğini ve arka planda neler olduğunu görebilirler.

Çalışanlarınızın fotoğraflarını paylaşmak aynı zamanda etkileşiminizi de arttırır. Bu yüzden, insan yüzü içeren fotoğraflar %38 oranında daha fazla beğeni alır:

📷


Elbette kendi yüzünüzün olduğu fotoğraflar da paylaşmalısınız. Ancak bu da zaman içerisinde sürdürebilir bir içerik olmayacaktır.

İşletmenizin boyutuna bağlı olarak, bazılarınızın onlarca çalışanı olabilir.

Bu da her seferinde yeni bir yüzle yeni bir içerik paylaşma olanağı tanıyacaktır.


5. Tanıtım Videoları

Sosyal medyada video da paylaşmalısınız.

Dünya çapındaki pazarlamacıların yarısından çoğu video içeriklerinin getirisi en yüksek içerikler olduğunu söylüyor.

Dahası, tüketicilerin %64’ü sosyal medyada bir markanın videosunu izledikten sonra ürünü satın almaya karar veriyor.

Sosyal medya videoları, görsel ve metin içeriklerinin toplamından %1200 kat daha fazla paylaşılıyor.

Thule markasının son paylaştığı Facebook gönderilerinden birinde bu stratejiden nasıl faydalandığına bir bakın:

📷

Başlığın yapılan tanıtım ile nasıl alakalı olduğuna bir bakın.

“Şehri Keşfedin. Ailenizle Birlikte.”

Videoda bir karı ve koca, bebekleri Thule’nin bebek arabasının içinde bir yürüyüşe çıkmışlar.

Video içerikleri gönderilerinizi çeşitlendirmek için oldukça önemlidir çünkü içeriklerdeki seçenekleriniz neredeyse sınırsızdır.


6. Yeni Ürünler

Bir işletmeye sahip olmanızın en önemli nedeni para kazanmaktır.

Sosyal medya gönderilerinizi, yeni ürünlerinize dikkat çekmek için kullanın.

Bu, daha resmi olarak piyasaya sürülmemiş olsa bile ürünlerinizi takipçilerinize tanıtmak için harika bir fırsattır.

Ürününüz satılmaya başladıktan sonra Instagram’ın satın almayı olanaklı kılan gönderileri gibi özellikleri kullanarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.


7. Kullanıcı Tarafından Üretilen İçerikler

Sosyal medyada ne paylaşacağınız hakkında fikirleriniz tükenmeye başladığında her zaman yeni fikirler için kullanıcılar tarafından üretilen içeriklere yönelebilirsiniz.

Mentionlara, aldığınız mesajlara ve markanız ile ilgili hashtaglere göz atabilirsiniz.

Ürünlerinizi kullanın insanların içeriklerini inceleyin ve bunları takipçileriniz ile paylaşın.

Kullanıcı tarafından üretilen içerikler sizin ve müşterileriniz arasında güven bağının kurulmasına yardımcı olacaktır.

📷

Kullanıcılar tarafından üretilen içerikleri paylaşmak, gelecekte sizi takip eden kullanıcıların da markanızla ilgili benzer içerikleri paylaşmasına neden olur. Takipçileriniz, bir sonraki sefer kendi içeriklerini paylaşacağınız umudu ile sizin için içerik üretmeye başlarlar.


8. Yüksek Kaliteli Fotoğraflar

Daha önce video içeriklerinin, görsellere kıyasla daha yüksek etkileşim aldığından bahsetmiştik. Ancak sadece video paylaşmaya odaklanıp, başka bir içerik türünü paylaşmamak mümkün değildir.

Sadece video paylaşmak eninde sonunda bayat bir fikir haline gelecektir ve tam da bu yüzden içerik türünüze fotoğrafları da eklemeniz gerekir.

Ancak elinize geçen herhangi bir fotoğrafı kullanamazsınız.

Kullanıcılar tarafından üretilen içerikleri kullanmadığınız sürece paylaşacağınız görseller orijinal ve yüksek kaliteli olmalıdır. Profesyonel ve benzersiz stock fotoğraflar olmadığı sürece stock görselleri de kullanmamalısınız.

Eğer fotoğrafçı değilseniz, doğru fotoğrafları nasıl bulabilirsiniz?

Bu fotoğrafları kendinizin çekmesi en kolay yoldur. Profesyonel yardımı olmadan fotoğraf nasıl çekilir ve düzenlenir adlı rehberimizi inceleyebilir ve sosyal medyada nasıl kaliteli görseller paylaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.


9. Müşteri Durum Çalışmaları

Sosyal medya takipçilerinize müşterilerinizden birine bir şeyi yapması konusunda nasıl yardımcı olduğunuzu gösterin.

Örneğin, profesyonel bir eğitmen olduğunuzu varsayalım. Müşterilerinizden birine 30 günde nasıl 10 kilo vermesi konusunda yardımcı olduğunuzu anlatan bir içerik paylaşabilirsiniz.

Veya belki de kod bilgisine gerek kalmadan herkesi hibrid mobil uygulamalar yapmasına yardımcı olan bir platformunuz vardır. Standart geliştirme süreçlerine gerek kalmadan platformunuzu kullanan kullanıcıların yekun olarak ne kadar tasarruf ettiklerini gösteren bir durum çalışması paylaşabilirsiniz.

Bu konuda verilebilecek örnekler sınırsızdır.

Ne tarz bir işletmeniz olduğu fark etmeksizin, müşterilerinizin deneyimlerini konu alan birçok farklı durum çalışması fikri üretebilir ve paylaşabilirsiniz.


10. Şirket Başarıları

Şirketiniz bir başarı mı elde etti?

Bir ödül mü kazandınız? Şirketiniz hakkında olumlu bir haber mi paylaşıldı?

Konu ne olursa olsun, şirketinizin elde ettiği başarılıları kullanarak itibarınızı arttırabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bu haberleri sosyal medya takipçileriniz ile paylaşmak.

İşte, CoSchedule adlı markanın bu stratejiyi Twitter üzerinde nasıl kullandığının bir örneği:

📷

Şirket, Amerika’nın en hızlı büyüyen işletmeleri arasında yer aldı ve haklı bir gurur kaynağı.

Gönderideki fotoğrafa bakarsak, ekip bu başarıyı hep birlikte kutluyor.

Şirketteki her çalışan bu fotoğrafı çektirmek için bir araya gelmiş. Bu görsel aynı zamanda yukarıda bahsettiğimiz bir diğer stratejiyi de içinde barındırıyor: çalışanlarınızın fotoğraflarını paylaşmak.


11. Eski İçerikleri Hayata Döndürün

Rehberimizde buraya kadar ulaştıysanız artık yeni gönderileriniz için aklınızda bazı fikirler canlanmaya başlamıştır.

Örneğin, belki daha önce blog gönderilerinizi sosyal medyada paylaşmıyordunuz. Belki de kaleme aldığınız en başarılı yazılarınızı paylaşma fırsatını kaçırdığınız için hayal kırıklığınız olabilir.

Ancak endişelenmenize gerek yok.

Eğer hala konunuz ile alakalıysa ve geçmişte başarılı sonuçlar verdiyse, eski blog gönderilerinizi hala sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Ya da belki birkaç yıl önce Twitter’da paylaştığınız ve oldukça bol beğeni ve retweet alan eski bir fotoğrafı da değerlendirebilirsiniz. Bu eski fotoğrafı bugün Instagram’da kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

Bu yılın başında YouTube’a yüklediğiniz eski bir tanıtım videonuz mu var?

Facebook’ta paylaşın.

Göreceğiniz üzere, eski içeriklerinizi sosyal medyada yeniden paylaşarak onları yeniden hayata döndürmenin birçok farklı yolu var.


12. İnfografikler

Eğer web siteniz veya blog gönderiniz için infografikler hazırladıysanız, bunları sosyal medyada da kullanabilirsiniz.

Bu içeriğin ne kadar etkili olduğunu kanıtlamak için işte size infografikler hakkında bir infografik.

📷

Görsel bir yardımcı olarak infografik kullanmak takipçilerinizin harekete geçmesi konusunda onları ikna eder.

Ayrıca görseller, metinlere kıyasla insanların dikkatini daha kolay bir biçimde çeker. Beyne aktarılan bilginin %90’ının görseller olduğunu biliyoruz.

Eğer infografikleriniz varsa kullanın. Eğer yoksa da internette harika örnekler bulabilir ve kendi infografiklerinizi yaratabilirsiniz.


13. İlham Verici Sözler

Paylaşım yapmak için fikirleriniz mi tükeniyor?

İlham verici sözler asla tükenmez. Tek yapmanız gereken Google’da ilham verici sözleri aramanız ve markanız, sektörünüz veya pazarlama stratejiniz ile uyumlu olanları bulmanız.

Ya da müşterilerinize cazip gelecek herhangi bir sözü de kullanabilirsiniz.

Eğer kaleminiz güçlüyse, kendi ilham verici sözlerinizi de hazırlayabilirsiniz.


14. Bilgilendirici Araştırma

Şirketiniz yakın zamanda ilginç bir şey hakkında bir araştırma mı yaptı?

Bulgularınızı sosyal medya takipçilerinizle paylaşın.

Araştırma yaparken bulduğunuz istatistikleri paylaşın veya başka birinin bulguları hakkında konuşun.

İşte, bu türde içerik paylaşımı yaparken mutlaka dikkat etmeniz gereken en önemli konu: her zaman kaynaklarınızı paylaşın.

Eğer bir istatistik paylaşıyorsanız, araştırmayı yapan kişiyi alıntılayın. Hem bunu hak ediyorlar hem de bu, içeriğinizin daha güvenilir olmasını sağlar. Bu sayede kitleniz onları manipüle etmeye çalıştığınız kanısına varmazlar.


15. Yakındaki Etkinlik Bilgileri

Muhtemelen işletmeniz yıl içerisinde bazı etkinliklere katılacak veya etkinlikler düzenleyecektir.

Çok sık olmasa bile, bunun hakkında sosyal medyada konuşmak önemlidir.

Tim Ferriss örneğine bir bakın:

📷


Kendi tanıtımını Facebook’taki takipçileri ile paylaşmış.

Paylaştığı bilgiden de anlaşılacağı üzere bu yerel bir etkinlik. İnsanlar Texas veya daha genel olarak Dallas’ta yaşamadığı sürece muhtemelen bu etkinliğe katılamayacaktır.

Ancak bunda herhangi bir sorun yok.

Yine de paylaşmaya değer bir içerik. Bu, takipçilerinize sizin ne yaptığınız hakkında bir fikir verir ve belki de gelecekte onların yaşadığı bölgede düzenleyeceğiniz ya da katılacağınız etkinliklere katılma beklentisi oluşturur.


16. Çekilişler

Sosyal medya çekiliş yapmak için mükemmel bir yerdir. Bunun nedeni, paylaşılan tüm içeriklerin birçok insana ulaşacak olması.

Bu çekilişler ve yarışmalar özellikle de daha önce bahsettiğimiz kullanıcı tarafından üretilen içerikleri teşvik ediyorsa çok daha etkili olacaktır.

Ayrıca kimse bedava bir şeyler kazanma fırsatını kaçırmak istemez.

Eğer sosyal medyada yarışmalar ve çekilişler düzenlemeye başladıysanız, bu gönderiler için etkileşim oranlarınızın önemli ölçüde arttığını göreceksinizdir.


17. Yeni Podcastler

Podcast yapıyor musunuz?

Son paylaştığınız bölümler hakkında sosyal medya takipçilerinizle bilgi paylaşmayı unutmayın. Podcastlerinizin sosyal sitelerdeki bağlantılarını doğrudan paylaşabilirsiniz.

Podcastlerinizi dinleyecek insanları organik bir şekilde bulmayı beklemeyin.

Her ne kadar bu şekilde yeni dinleyicilere ulaşmak mümkün olsa bile, markanızı tanıyan ve sizi hali hazırda sosyal medyada takip eden insanları hedeflemek her zaman daha iyi bir fikirdir.


18. Müşteri İncelemeleri

Konu müşteri incelemeleri olduğunda, bunları sosyal medya pazarlama stratejinizin bir parçası haline getirmenin gerekli olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak neden olmasın?

İncelemeleri sosyal medyada paylaşmak markanızın itibarına katkıda bulunacaktır.

Ayrıca tüketicilerin %64’ü bir ürün satın almadan önce incelemelere göz attığını belirtiyor. Kullanıcıların %35’i ise eğer herhangi bir incelmeye ulaşmazsa, ürünü satın almaktan vazgeçiyor.

Bunu, takipçileriniz için mümkün olduğunca kolaylaştırın.

Diğer müşterilerin markanız ile ilgili olumlu deneyimlerini gördükçe, onlarda daha yüksek olasılıkla satın alma eğiliminde olacaktır.

📷

Ancak sosyal medya platformlarını incelemelerle doldurmanızı önermiyoruz.

Her şeyde olduğu gibi tek bir tipte içerik paylaşmak zamanla bayat bir fikir halini alacaktır. Fakat bunu içerik stratejinizde ara ara kullanmanız her zaman iyi bir fikirdir.


19. “Nasıl?” Gönderileri

Yeni bir ürünü piyasaya süreceğinizi varsayalım.

Ürününüzün türüne ve sektörünüze bağlı olarak, ürünün kullanımı kolay olmayabilir.

İşte, bu bir gösterim videosu paylaşmak için harika bir fırsattır.

Eğer halihazırda çok fazla video paylaşıyorsanız ve stratejinizi değiştirmek istiyorsanız, aynı zamanda “nasıl?” listesi de paylaşabilirsiniz.

Ürününüzü nasıl kullanabilecekleri hakkında sosyal medyada takipçilerinizle adım-adım süreçleri paylaşın.


20. Müşteri Görüşleri

Müşteri incelemeleri gibi, müşteri görüşleri de web sitenize itibar kazandırmaya yardımcı olur.

Bu özellikle görüşler yetkin bir kaynaktan sağlanıyorsa çok daha etkili olacaktır.

Olivers Apparel firmasının bu taktiği son paylaştıkları Instagram gönderisinde nasıl kullandıklarını birlikte inceleyelim:

📷

Gönderide kendi ürünlerinin yüksek kaliteli bir fotoğrafı var. Oldukça basit, değil mi?

Ancak şimdi açıklamaya bakın. Men’s Journal tarafından paylaşılmış bir müşteri görüşü içeriyor ve firmanın kendisi övülüyor.

Eğer markanın kendisi açıklamaya bu cümleyi birebir yazsaydı, müşteri görüşü kadar etkili olmayacaktı.


21. Eskileri Anan Fotoğraflar

Eğer paylaşacak fotoğrafınız kalmamaya başladıysa ve yenilerini çekecek vaktiniz yoksa, her zaman arşivlerinize güvenebilirsiniz.

#tbt

Bu hashtagi daha önce gördüğünüzü biliyoruz. Belki kullanmış bile olabilirsiniz.

Throwback Thursday olarak da bilinen bu akım Google Trendlere göre Şubat 2012’de oldukça popüler oldu.

Bu, eski mağazanızın, şirket aracınızın veya benzeri herhangi bir şeyin fotoğrafını paylaşmak için iyi bir fırsattır. İşletmeniz ile ilgisi olmamasına rağmen kendi çocukluk fotoğrafınızı bile paylaşabilirsiniz. Ancak elbette paylaşımlarınızın her zaman markanızla ilgili olmasına dikkat etmelisiniz.


Özet

Sosyal medya da paylaşacağınız içerik bulamamanın bir bahanesi yoktur.

Yukarıdaki listeyi incelediyseniz bir daha asla sosyal medyada ne paylaşacağımı bilmiyorum gibi şeyler söylemenize gerek kalmayacak.

Bu 21 fikir ile uzun bir süre boyunca oldukça çeşitli içerikler paylaşabilmeniz mümkün. Eğer geçmişi anan fotoğraflar fikrini kullanırsanız, haftada bir fotoğrafı sonsuza dek paylaşabilirsiniz.

Bu listede sizinle paylaştığımız fikirlerin yarısını kullanarak bile bir ay boyunca paylaşabileceğiniz içeriği çok kısa süre içerisinde planlayabilirsiniz.

Bir daha paylaşacak bir şey bulamadığınızda tekrar düşünün. Bu listeyi yer imi olarak kaydedebilir ve böylece hızlıca erişebilirsiniz.

İşleri sizin adınıza kolaylaştırmak ve kusursuz sosyal medya gönderileri üretmeniz için kısa bir kopya kağıdını aşağıda sizler için paylaştık.

Bu infografikteki birçok fikir oldukça basit gelebilir ancak bunların hepsini kullanmak zorunda değilsiniz.

Hashtag kullanımından gönderilerinizde belirli bir uzunluğu geçmemeye kadar birçok küçük şey büyük farklar yaratacaktır.